O projekcie

Operacja Market-Garden oczami żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego

Książka

Operacja Market-Garden to osobista relacja z wydarzeń, które pochłonęły świat, największej operacji powietrzno desantowej w historii, a także o polskich drogach i losach Polaków w czasie drugiej wojny światowej.

Autorzy

Kapral podchorąży Sławomir Kwiatkowski (1916 – 2011), żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, w której szeregach wziął udział w walkach pod Arnhem w Holandii, we wrześniu 1944 roku.

Historia

„Dempsey wezwał Browninga do swojego sztabu, gdzie przez następne dwie godziny opracowywali ogólny plan. Nowa operacja, o nazwie Market Garden miała się składać z dwóch części.

Operacja Market oznaczała desant powietrzny, w którym Amerykanie ze 101 i 82 Dywizji Powietrznodesantowej przechwytują rzekę oraz kanały od Eindhoven do Nijmegen, z dwoma dużymi mostami nad Mozą i Waal, podczas gdy Brytyjczycy z 1 Dywizji Powietrznodesantowej oraz Polacy lądują w pobliżu Arnhem, żeby przejąć wielki most nad Dolnym Renem. Browning był zadowolony ze sformułowania „dywan powietrzny”, którego użył dla określenia operacji Market, jakby chodziło o rozwinięcie dywanu przed wojskami lądowymi.

Operacja Garden miała być przeprowadzona przede wszystkim przez XXX Korpus Horrocksa poprzedzony czołgami jadącymi na północ po jednej drodze biegnącej przez polder z uprawami i lasami, aż do mostów zdobytych przez desant powietrzny. Po przekroczeniu mostu w Arnhem wojska miały zająć bazę powietrzną Luftwaffe w Deelen.

Celem operacji Market – Garden było odcięcie przez brytyjską 2. Armię niemieckiej 5. Armii oraz całej zachodniej Holandii, oskrzydlenie Linii Zygfryda, sforsowanie Renu i zajęcie pozycji umożliwiającej otoczenie Zagłębia Ruhry od północy, a nawet natarcie w kierunku Berlina.”

(fragmenty książki)

„To książka która podaje wiele nieznanych szczegółów na temat 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, jednej z najbardziej legendarnych polskich formacji, jakie walczyły w czasie II wojny światowej. Dzięki niej możemy poznać m.in. kulisy sformowania tej jednostki, przebieg jej walk i dowiedzieć się wiele o osobie dowódcy Brygady – generale Stanisławie Sosabowskim, niesłusznie obarczonym przez aliantów winą za niepowodzenie operacji Market Garden”

Dr Leszek Pietrzak