O książce

Operacja Market-Garden oczami żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego

____________________________________________________

Autor: Sławomir Kwiatkowski

EAN: 9788396651907

Strony: 420

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydawca: Fundacja Projekt Historia

Cena: 49,90 zł.

„Operacja Market Garden oczami żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego” to pieczołowicie spisane wspomnienia polskiego żołnierza, który z niezwykłą wnikliwością opisuje swoją drogę żołnierską, począwszy od przedwojennego harcerstwa, poprzez tragedię września 1939 roku, okupację i zsyłkę do sowieckiego łagru i wreszcie podróż do Anglii, gdzie formowana była 1. SBS.

Po wielomiesięcznym szkoleniu żołnierskim i spadochronowym w Wielkiej Brytanii wraz z towarzyszami broni otrzymuje zadanie bojowe i bierze udział w walce, jako żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego, w największej operacji spadochronowej drugiej wojny światowej, Operacji Market – Garden.

Na ponad czterystu stronach autor opisuje swoje osobiste doświadczenia, przytacza relacje kolegów, przyjaciół, żołnierzy oraz dokumenty i zdjęcia ukazujące szlak bojowy polskich spadochroniarzy. Książka ma bardzo osobisty charakter, autor opisuje swoje przemyślenia na temat klęski operacji, udziału w niej polskich żołnierzy czy wreszcie, niekompetencji alianckiego dowództwa i zrzucenia winy za niepowodzenie na polskiego dowódcę Brygady przez Brytyjczyków.

Wiedza, jaką przekazuje autor jest unikatowym przekazem historycznym, jakiego praktycznie nie ma na polskim rynku. O ile pojawiały się wspomnienia dowódców biorących udział w tych doniosłych wydarzeniach, jakim bez wątpienia była Operacja Market Garden, wiedza na temat polskiego uczestnictwa i roli, jaką odegrały polscy żołnierze jest wciąż symboliczna. Tym bardziej, że opisywane w książce wydarzenia mają o wiele szerszy kontekst i nie odnoszą się do samej bitwy, ale do całokształtu wojennych losów Polaka, który z drobiazgową pieczołowitością opisał to, co przeżył i jak widział ówczesne wydarzenia, oglądane oczami nie zwykłego żołnierza, ale przede wszystkim wykształconego i świetnie wyszkolonego w żołnierskim fachu człowieka. Daje to niezwykły wkład w poszerzanie wiedzy na temat wydarzeń drugiej wojny światowej.